101okey Taş Dağıtma

Hem eğlendiren hem de kişiye zevk veren okey oyunu çeşidi olan 101 pek çok insan tarafından sevilerek oynanıyor. 101okey oyunu düz okeye kıyas ile daha uzun sürdüğü için bazı insanlar tarafından tercih edilmese de bazı insanların vazgeçilmesi durumundadır.

101okey Oyunu

101okey toplam 4 kişi ile oynanan çok eski zamanlardan günümüze kadar varlığını taşıyan oyunlardan biri olur. Oyunda kullanılan taşlar toplamda 106 adettir. Taşlar, 4 farklı renkte olup 1 ile başlayarak 13’e kadar sayılar şeklinde olur. Her sayıdan iki kırmızı, iki sarı, iki mavi ve iki siyah şeklindeki taşlara ayrıca 2 özel taş daha eşlik eder. Bu iki özel taşta numara bulunmuyor ve numarasız iki özel taş joker olarak oyunda yer alıyor.

101okey Taş Dağıtma

Saat yönünün tersine göre ilerleyen oyunda dağıtıcı oyuncunun taşları dağıtması ile oyun başlıyor.

101okey taş dağıtma şu şekilde yapılır:

  • Taş dağıtımı, taşı dağıtan kişinin sağından başlar.
  • Taş dağıtan oyuncu, diğer oyunculara 21 taş verir
  • Taş dağıtan oyuncu kendine 22 taş alır.
  • Taşlar 7’li balya şeklinde dizilir ve zar atılır.
  • İlk zardaki sayı fazla olan taşın hangi balyaya gideceğini ikinci sayısı ise o balyadan alınacak taşı gösterir. Balyadan alınan taşın bir üstü okey kabul edilir.
  • Oyun, taşı dağıtan kişinin taş çekmeden taş atması ile başlar.

Dağıtma işleminin bitmesinin ardından 2 balya üst üste konulur ve masanın ortasına getirilir. Oyunda sahte okeylerin görevi de sadece gerçek okeyin yerine konulması şeklinde olur.

101okey Oyununun Kuralları

Toplamda 4 kişi ile oynanan bu oyun tek başına oynanabileceği gibi eşler ile de oynanabilir. Oyun, turlar şeklinde oynanan bir oyundur. 3,5,7,9 ya da 11 şeklinde turlar halinde oynanan oyuna başlamadan tur seçimi yapılır. Taşlar, 7’li balya şeklinde dizilir. Her turda taş dağıtan oyuncu değişir. Taş dağıtımına başlamadan zar atılma sureti ile okey belirlenir. Düz okeyden farklı olarak da 12-13-1 ya da 13-1-2 şeklinde biz dizim olmamak ile oyuncu kendinden önceki oyuncunun attığı taşı alır ise elini açmak durumunda kalır.

Son Eklenenler