101Okey Nasıl Oynanır?

Okey oyununun birden fazla çeşidinin olduğunu söylemek mümkündür. Okey oynamak isteyenler sadece normal okey oynamak yerine bunun çeşitli versiyonlarında tercih ediyorlar. Tabii ki her oyunun olduğu gibi bu oyunun da bazı kuralları söz konusudur. Okey çeşitlerinden biri olan 101 konusunda da insanlar genel olarak 101okey nasıl oynanır? Sorusunu sormaktadır.

101 Okey Nedir?

Bu oyun 106 taştan oluşan oyun seti ile oynanıyor. Buradaki taşlar 4 değişik renktedir. Üzerinde ise 1 den 13 e kadar sayılar yazar. Her sayıdan 8 tane taş vardır. Bunlar 2 Sarı, 2 kırmızı, 2 siyah ve 2 mavi şeklindedir. Bunun yanında numarasız 2 tane özel taş bulunur. Bu taşlar ise oyunun sahte jokerleridir. Okey oyununda kullanılan birden fazla değişik kurallar söz konusudur nokta bunların en popülerleri olarak düz ve 101 karşımıza çıkar. Oyun çeşidine göre ise farklı sayıda oyuncular ile oynanmaktadır.

101 Okey Oyun Kuralları

101 oyununda genel olarak oyun kuralları belli başlıklar altında toplanır.

Bunlara bakacak olursak;

Oyun başlarken;

  • Joker
  • Perler
  • Çiftler
  • Puanlama
  • Ceza
  • Katlamalı

Bu başlıkların 101 oyunu içerisinde çok fazla olarak duymak söz konusu olmaktadır. 101 oyunu ceza sistemi içeren bir oyundur. Kurallara dikkat etmediğiniz zaman 101 olarak ceza yeme durumunu söz konusu olabilir. Bu nedenle oyunu dikkatli oynamak gerekir.

101 Okey Oyununu Oynama

Dağıtıcı oyunculara 25 tane taş dağıtılır. Dağıtıcının sağ tarafında oturan kişiye 22 taş verilir. Oyun sürekli olarak sağ tarafa taş atılarak oynanır. Sırası gelen oyuncu Per toplamı 101 sayısını geçiyorsa atılan taşı alır Ama geç emiyorsa atılan taşı alamaz. Bu durumda desteden taş çekmek zorunda kalır. Oyuncu taşı çektikten sonra eğer elindeki serilerin toplamı 101 ise elini açar. Elini açtığı zaman masaya yerleştirir. Daha sonra ise işe yaramayan en küçük taşı atarak devam eder. 101 kuralları içinde oyuncu bütün elini açsa bile son bir işler olmayan taşınım masayı atmak zaruriyetindir. En sonunda açamamış kişiler 102 puan alır.

Son Eklenenler