101Okey Katlama Kuralları

Eski zamanlardan beri hayatımızda olan 101okey oyunu günümüzde de hala varlığını sürdürüyor. Pek çok insan tarafından eğlence amaçlı oynanan oyunun ayrıca kendine has pek çok kuralı bulunuyor ve bu kurallar oyunu hem daha dikkatli oynanmasını hem de daha çok zevk alınmasını oluşturuyor.

101okey Oyunu

Toplam 106 taş, 4 renk ve 4 kişi ile oynanan oyunda 1 ile 13 arası sayılar bulunur. Bu sayılardan her birinde oyunda 4 adet olur ayrıca 2 tane de sahte okey bulunur. Sahte okeylerin numaraları yoktur.

101okey Taş Dağıtılması

Oyunun başında kullanılan zar ile okey belirlenir. Taşı dağıtan kişi saat yönünün tersine taşları dağıtmaya başlar. Her oyuncuya 21 taş verir iken kendisine 22 taş alır. Oyun, taş dağıtan kişi ile başlar. 1 adet fazla taşı olduğu için taş çekmeden taş atması ile oyun başlamış olur.

101okey Oyunu Puanlama

Kazanan için de kaybeden için de büyük puanların döndüğü ve ceza puanlarının olduğu 101okey pek çok insanın severek oynadığı oyunlar arasında bulunur. Oyun turunun bitmesi için oyunculardan birinin elinin açmış ve son taşının masaya atmış olması gerekir. Bu durumda elde taş kalan oyunculara taş toplamı yazılır eğer ki elinin açmamış oyuncu var ise ona da 202 puan yazılır.

Bu oyunun en belirgin puan sisteminden olsa da 101okey katlama kuralları aşağıdaki gibidir:

  • Oyunu bitiren oyuncu eğer masaya da joker atar ise diğer oyuncaların ıstekalarında kalan toplamı ne ise ikiyle çarpılır. Oyunu bitiren oyuncunun hanesine de -202 puan alır. Oyunculardan elini açan var ise kalan taşların toplamı ikiyle çarpılır; ancak oyuncu hiç elini açmamış ise 404 ceza puanı alır.
  • Çifte gitme durumunda; çifte giden oyuncu turu bitirir ise diğer oyuncuların ceza puanı ikiye katlanır ve kalan taşların iki katı hanelerine yazılır; ancak oyunu çifte gitmeyen oyunculardan biri bitirir ise çifte giden oyuncunun elinde ne taş kaldı ise taşların değerinin iki katı kadar ceza puanı alır.

101okey oyunun amacı, en az puana sahip olmak şeklinde ilerler. En az puanı alan kişi turlar sonunda oyunun galibi olur.

Son Eklenenler