101okey Kaçta Açılır?

Çoğumuz evde, işte veya dersteyken anın sıkıcılığından kurtulup, zaman geçirmemize yardımcı olarak meşgale arar dururuz. Kimileri sohbet etmekten kimileri oyun oynamaktan zevk alır. Oyun oynamaktan zevk alan kişilerin oynadığı oyunlar da kendi içinde kategorilere ayrılmaktadır. Basit oyunlardan ziyade tıpkı bilgisayar formatında oyun severler de mevcuttur. Okey, format olarak ne basittir ne de karmaşık.

Bir de okeyin 101 okey denilen farklı bir çeşidi mevcut. Normal okeyden farkları tuttuğunuz puan tablosu, taşların dizilimi, taşların oyunculara dağıtımı ve taşların sadece dizilen perlere değil perlerdeki taşların sayılıp, gerekli puana eriştiyse açılabilmesidir. Peki, 101okey kaçta açılır?

2 farklı sayma yöntemi vardır;

  • 34’lük sayma sistemi
  • 101’lik sayma sistemi

Oyuncular 101 okeyde bu sayma yöntemlerini kullanarak ellerini açabilir ve diğer oyuncuların açtıkları ellerine işlek taşları varsa işleyebilirler.

101 Okey El Nasıl Hesaplanır?

Dediğimiz gibi 101 okeyde 34’lük ve 101’lik olmak üzere 2 farklı sayma yöntemi vardır. 101’lik yöntem daha çok bilgisayar tabanlı oyunlarda kullanılmakta olup, 34’lük yöntem güncel hayatta arkadaşlarımızla, yakınlarımızla oynadığımızda kullanılır. Okeyde ‘’Per’’ dediğimiz ardışık veya aynı sayıdaki taşları yan yana dizdiğimiz serilerin toplamı 101’lik sisteme göre saymaktır.

Elinizdeki bütün perlerdeki sayılarınızın toplamı 101’i geçiyorsa elinizi başarılı bir şekilde açabilirsiniz. 34’lük sayma yönteminde ise perlerinizi 3’erli gruplar halinde ayırmanız gerekmektedir. Ardından tüm perlerinizin aritmetik ortalamasını alarak sayınızı hesaplayabilirsiniz. 34 ve üzeri sayılarınızda elinizi başarıyla açabilirsiniz.

Hatalı El Açarsanız Ne Olur?

Oyuncuların oyunu takip etmeleri gerekmektedir. Eğer takip etmediklerinde hatalı el açabilirler. 101 okeyin, yapılan hatalar için ceza puanı uygulaması vardır. Hatalı el, 101 veya 34’e ulaşamadan açmanız durumudur. Hatalı el açtığınızda puan tablonuza 101 puan daha yazılır ve elinizi açmanız için sonraki sıranızı beklemeniz gerekir.

Açtığınız Elle Oyunu Bitirince Ne Olur?

Eliniz 34 veya 101’e ulaştı, sıranız geldiğinde açtınız. Eğer açtığınız elle, sıranız bitmeden tüm taşlarını işleyip ve masaya açıp bitirdiyseniz, oyunun o eli için kazanan kişisi eğer eşli oynuyorsanız kazanan takımı siz olursunuz.

Son Eklenenler