101okey İndir

Normal okeyden farklı olarak en az 101 ve üstünde bir sayıya ulaşarak el açılabiliyor. 101okey indir ile benzersiz şekilde eğlenilebilir. 101 oyunu toplamda dört kişi ile birden fazla tur şekli ile oynanır. Kırmızı, siyah, mavi ve yeşil renklerinde olan taşlar 1 ile başlayarak 13’e kadar sıralı olarak ikişer setten oluşur ayrıca 2 adette sahte okey bulunur ve toplam da 106 taş ile 101okey oynanır.

Düz okeyden farklı ise bu oyundaki en önemli amaç, oyucunun mümkün olduğu kadar az puan ile oyunu bitirmesi üzerine kurulur. Tüm turlar bittiğinde de en az puana sahip olan oyuncu oyunu kazanmış olur.

101Okey Oyunu

4 kişi ile oynanan bu oyunda oyunculardan biri dağıtıcı olarak belirlenir ardından dağıtıcı, her oyuncuya 21 taş dağıtır ve kendine ise 22 taş alır. Geride kalan taşlar ise ters çevrilerek masanın ortasına konur, taşların en üstündeki taş açık kalır. Bu açık taşın bir üstü joker olur. Saat yönünün tersinde sıralama ile oyuncuların sırası gelir.

Oyun, taş dağıtan oyuncu ile başlar. Bu oyuncunun elinde fazladan bir taş olduğu için taş çekmeden bir taş atar. Sırası gelen her oyuncu masanın ortasında duran taş destesinden bir taş çeker ya da kendinden önceki oyuncunun attığı taşı yerden alır. Bu noktada da normal okeyden farkı vardır. Oyuncu eğer ki yerden taş aldı ise elini açma zorunluluğu vardır.

101okey Elden Bitme

Hiçbir oyuncu elini açmamış iken bir oyuncu eğer elini açar ve oyunu bitirir ise elden bitmiş olunur. Bu durumda elden biten oyuncuya – 101 yazılır iken diğer oyunculara 202 puan yazılır. Oyuncu eğer ki joker ile oyunu elde bitirir ise oyunu bitiren oyuncuya – 202 yazılır iken diğer oyunculara 202 ceza puanı yazılır.

101okey Bazı Kuralları

Oyun içerisinde düz okey ile arasında bazı farklılıklar bulunur ve oyunun kendine has kuralları vardır.

Bu kurallar;

  • Gösterge taşının 13 olduğu durumlarda joker 1 olur
  • Aynı sayı ile aynı renk şeklinde per oluşturulmaz

Ayrıca 12-13-1 ya da 13-1-2 şeklinde kombinasyon 101okey de yoktur.

Son Eklenenler