101okey Canlı Oyna

Günümüzde teknolojik gelişmeler ile her şey telefona ya da tabletlere sığar hale geldi. Toplumumuzda en çok sevilen oyunlardan biri okeyin bir çeşidi olan 101okey, 101okey canlı oyna seçeneği ile insanların eğlence aracı oluyor.

101okey Oyunu

Her oyuncu oyuna toplamda 21 taş ile başlar sadece 1 oyuncuya 1 taş fazla verilir ve oyun, fazla taşı olan oyuncunun taş çekmeden taş atması ile başlar. Fazla taşı bulunan işine yaramayacak olan taşı, kendinden sonraki oyuncunun ıstekasının kenarına bırakır. Bir dağıtıcı seçilir ve dağıtıcı taşları oyunculara saatin tersi yönünde dağıtır ve oyun da saatin tersi yönünde devam eder.

Hangi oyuncuya sıra gelir ise ya kendinden öncekinin attığı taşı alır ya da yerden taş çekerek oyuna devam eder. Oyuncu, yerden taş çekmeyip kendinden önceki oyuncunun attığı taşı alır ise elini açmak durumundadır. Taşlar, per şeklinde dizilir ve perlerin toplamı 101 ya da daha fazla ise oyuncu ister ise elini açabilir.

101okey; 3,5,7,9 ve 11Beylikdüzü escort sibez.com şeklinde turlar halinde oynanır. Oyun başlamadan tur sayısına karar verilir. Bazı durumlarda kimse el açamaz duruma gelir; ama oyun yine de bitmez bu durumda ortada çekilecek taş kalmaz ise oyun bitmiş sayılır.

101okey Türleri

101okeydeki en temel amaç, oyuncuların en 101 ya da daha üzeri bir sayıya ulaşarak eli açmak ya da eli bitirmek oluyor. 101okey çeşitleri ikiye ayrılır.

Çeşitleri aşağıdaki gibidir:

  • Katlamasız Oyun
  • Katlamalı Oyun

Katlamasız oyunda, her oyuncu perlerin toplamı olarak 101 ya da yukarısını elde ettiği an elini açabilir. Katlamalı oyun da ise en yüksek toplamı oluşturarak eli açmayı amaç edinir. Bir oyuncunun eli açabilmesi için masada en son açılan sayıdan daha yüksek bir sayı toplamının elinde olması gerekir.

101okey Taş İşleme

101okey’de bulunan taşların işlenmesi, elini açmış olan bir oyuncunun elinde işler taş var ise bu taşları sıra kendine geldiğinde işleyebilir. İşler taşı işlemeyip masa bırakmak ise oyuncuya ceza puanı aldırır. İşler taşı yere atan bir oyuncuya 101 ceza puanı yazılır.

Son Eklenenler